دکتر احمدی: توسعه پارک های علم و فناوری از اولویت های اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است

۰۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۰:۴۴ کد : ۱۰۲۶۱ اخبار
تعداد بازدید:۲۵۸
دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با حضور در پارک علم و فناوری استان اردبیل ضمن بازدید از بخش های مختلف این پارک، در جریان نحوه راه اندازی و عملکرد شرکت های مستقر در پارک اردبیل قرار گ...
دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با  حضور در پارک علم و فناوری استان اردبیل ضمن بازدید از بخش های مختلف این پارک، در جریان نحوه راه اندازی و عملکرد شرکت های مستقر در پارک اردبیل قرار گرفت.
 معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، در نشست صمیمانه با نمایندگان واحدهای فناور پارک از عزم وزارت علوم برای توسعه پارک های علم و فناوری خبر داد و کمک به توانمندسازی شرکت های فناور مستقر در پارک ها و مراکز رشد را از اولویت های وزارت متبوع عنوان کرد.
 وی با اشاره به نامگذاری سالجاری از طرف مقام معظم رهبری به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، توسعه فعالیت های پارک های علم و فناوری را اقدامات عملی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بیان نمود.
دکتر احمدی با اشاره به نقش محوری اقتصاد دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی بر اهمیت فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی که منجر به محصولات مبتنی بر فناوری می شود اشاره نموده و بر لزوم همکاری و ارتباط نزدیک دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری تاکید کرد.
وی با اشاره به پتانسیل های استان اردبیل در حوزه های کشاورزی، گردشگری، معدن و ...  بر لزوم هدایت فناوری شرکت ها جهت تامین نیازهای بازار و تولید محصولات فناور محورانه در حوزه های فوق تاکید فرمودند.
 در ادامه بازدید رئیس پارک علم و فناوری اردبیل گفت: این پارک در سال اول راه اندازی توانسته تعداد 27 شرکت در این پارک مستقر نماید  و میزان اقبال شرکتهای فناور و دانش بنیان استان جهت استقرار در پارک بسیار مطلوب ارزیابی می شود و متقاضیان زیادی درخواست حضور و استقرار در  این پارک را دارند .
دکتر قلی پوری با اشاره به تلاش های انجام شده جهت ترویج فعالیت های فناور محورانه  و دانش بنیان در استان، موفقیت 14 شرکت را در اخذ مجوز دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در سال 94 از نتایج آن برشمردند و افزودند از 72 شرکت فناور که به سمت طی فرآیند ارزیابی جهت بهره مندی از مزایای قانونی حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بینان از طریق وب سایت دانش بنیان هدایت شده بودند 14 شرکت موفق شدند دانش بنیان شوند و این درحالی است که از نظر ما بیش از 50 شرکت باید حایز شرایط می شدند .
در ادامه مهندس محسن دیندار، معاون پارک با تشریح مدل توسعه فناوری در استان اردبیل که توسط پارک علم و فناوری استان طراحی شده بود از نحوه فعالیت و ارتباط پارک با سایر دستگاه های اجرایی با استفاده از مدل طراحی شده سخن گفته و این مدل را راهکاری مطلوب جهت توسعه فعالیت های پارک استان بیان کردند.
گفتنی است پارک علم و فناوری استان اردبیل با زمینی به مساحت 10 هکتار از ابتدای سال  94 شروع به کار کرده که در این مدت تعداد 27 شرکت در آن مستقر می باشد.