دیدار مسئولین وزارت علوم با امام جمعه همدان

۰۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۷:۴۹ کد : ۱۰۱۹۵ اخبار
تعداد بازدید:۳۱۵
در حاشیه برگزاری، نشست معاونان پژوهشی منطقه 4 کشور و مدیران دفاتر حقوقی دانشگاهها در دانشگاه بوعلی سینا،دکترمحمد سعید تسلیمی قائم مقام وزیر علوم ، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری، دکترمحمد روشن م...
دیدار مسئولین وزارت علوم با امام جمعه همدان
در حاشیه برگزاری، نشست معاونان پژوهشی منطقه 4 کشور و مدیران دفاتر حقوقی دانشگاهها در دانشگاه بوعلی سینا،دکترمحمد سعید تسلیمی قائم مقام وزیر علوم ، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری، دکترمحمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس، دکتر خسرو پیری مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری، رئیس و معاونان دانشگاه بوعلی سینا با آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی نماینده ولی فقیه در استان همدان دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در این دیدار گفت : با توجه به اینکه مقام معظم رهبری امسال را سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری کرده اند و سال گذشته نیز سیاست های کلان علم و فناوری را ابلاغ فرموده بودند و در فرمایشات خود از علم و فناوری به عنوان مبنای اقتصاد مقاومتی نام می برند ، وزارت علوم اهداف خودرا در راستای تحقق منویات ایشان قرار داده که مسئولیت بسیار سنگینی است.
دکتر احمدی تاکید کرد: تلاش ما بر افزایش نقش دانشگاهها در اقتصاد مقاومتی است که در این مسیر باید دانشگاهها از آموزش صرف فاصله گرفته و به پژوهش تواًم با تولید ثروت تغییر رویکرد بدهند.
وی گفت: امروزه دانشگاههای بزرگ دنیا با ایجاد شرکت های دانش بنیان و تولید ثروت ناشی از نوآوری سهم بالایی از اقتصاد دنیا را در اختیار دارند و برنامه دولت و وزارت علوم حرکت دانشگاههای کشور به این مسیر است که در این زمینه مبنای فعالیت ما، قانون تاسیس شرکت های دانش بنیان است.
دبیر کل شورای عالی عتف گفت: در راستای نقش آفرینی دانشگاهها در اقتصاد جامعه، وزارت علوم از همکاری دانشگاهها با بخش های صنعتی حمایت کرد و در سال 93 قرارداد همکاری دانشگاهها با وزارت نفت برای افزایش مخازن نفت و گاز با اعتبار هزار میلیارد تومان به امضا رسید که در طول تاریخ وزارت نفت و دانشگاهها بی سابقه است.
وی افزود:همچنین قراردادهایی برای همکاری دانشگاهها با پالایشگاهها به امضا رسید و همکاری با دستگاههای اجرایی مختلف در دستور کار قرار گرفت که براساس یکی از این قراردادها،1200 پروژه با اعتبار 250 میلیارد تومانی بین دانشگاهها و وزارت دفاع تعریف شد و در حال انجام است.
معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم اظهار داشت: در سال های اخیر شاهد رشد پژوهش در کشور بودیم وهم اکنون جمهوری اسلامی ایران از لحاظ رشد تولیدات علمی رتبه نخست منطقه را در اختیار دارد و از نظر شتاب تولید مقالات علمی برتر نیز در دنیا اول هستیم.
آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی نماینده ولی فقیه در استان همدان در این دیدار گفت: دانش آموختگان دانشگاهها باید به صورت کار آفرین تربیت شوند زیرا دولت و بخش خصوصی توان به کارگیری همه دانش آموختگان را ندارند.
امام جمعه همدان با تاکید بر مهارت آموزی در جهت زندگی بهتر در دانشگاهها گفت: دین اسلام بر هر دو جنبه دنیوی و اخروی زندگی انسان توجه دارد و در کنار توجه به معاد، بر معاش نیز توجه دارد و برهمین اساس ، ائمه ما از جمله حضرت امیر المومنین (ع) به باغبانی و کشاورزی می پرداختند و برای آبادانی منطقه تلاش می کردند.
وی تاکید کرد: باید شرایط به گونه ای باشد که دانشجویان با شور ، علاقه و امیدواری به آینده به فراگیری دانش مشغول باشند و از مدرک گرایی و تحصیل بی هدف فاصله پیدا کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان همدان با ابراز خرسندی از دستاوردهای کشور در زمینه علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم اکنون حدود 800 نماز جمعه در کشور برپا می شود که اگر در جریان پیشرفت های علمی کشور قرار بگیرند بهترین تبلیغ و ترویج در خصوص رشد کشور و انتقال امید به جامعه صورت خواهد گرفت.
در پایان این دیدار قائم مقام وزیر علوم و هیئت همراه، نماز عصر را به امامت آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی اقامه کردند.